سزارین

سزارین نوعی زایمان غیرطبیعی است که در گذشته، درصورت بروز مشکل برای مادر و عدم امکان زایمان طبیعی انجام می‌شد.

عمل سزارین به دنیا آوردن کودک از طریق عمل جراحی شکم و رحم مادر است. در برخی از موارد، عمل سزارین از قبل پیش‌بینی و برنامه‌ریزی می‌شود، اما گاهی شرایط به شکلی پیش می‌رود که پزشکان مجبور به انجام این عمل برای به دنیا آوردن کودک می‌شوند. برای مثال اگر مادر یا فرزند در شرایط خطرناکی باشند، عمل سزارین به‌ شکل فوری صورت می‌گیرد.
عوارض

آزاد سازي هورمون اكسي توسين بعد از زايمان، در صورت شير دهي در اثر مكيدن تحريك شده و با انقباضات رحمي موجب پس درد هاي زايمان مي شود. (به شش هفته اول بعد از زايمان دوره نفاس يا نقاهت گفته مي شود).

يكي از عوارض سزارين خطر ايجاد لخته شدن در عروق پس از زايمان مي باشد كه بايد تا يك هفته باند كشي روي پاها در صورت دستور پزشك بسته شود. در صورت احساس ناراحتي مي توانيد باندها را براي چند دقيقه باز كنيد و مجدد ببنديد. درمان ديگر تزريق آمپول كلگزان بصورت روزانه مي باشد كه در صورت تجويز پزشك بايد روزانه تزريق شود.

توجه كنيد كه در صورت ورم به صورت غير قرينه در اندام ها بخصوص پاها حتما به مراکز درمانی مراجعه فرماييد.

ترشحات پس از زايمان

ابتدا چند روز اول خون روشن و بعد از سه روز ترشحات كم رنگ و صورتي مي شود و بعد از روز دهم ترشحات زرد مايل به سفيد مي شود كه ممكن است 40 روز ادامه دار باشد.

در صورتي كه ترشحات همرا با تب. درد يا حساسيت شكم بود و بوي نامطبوع داشته باشد غير طبيعي بوده و بايد مرکز درمانی و بهداشتي نزديك خود مراجعه کنید.

توصيه هاي پس از زايمان

1) روز سوم پس از زايمان پانسمان روي زخم آهسته برداشته مي شود.

2) ايستاده دوش گرفته مي شود و با شامپو بچه محل عمل را شسته و خشك كنيد.

3) لباس بلند پوشيده و روي محل زخم چيزي گذاشته نشود.

4) ترجيحا يك روز در ميان حمام كنيد.

5) زمان مراجعه به مطب دكتر جهت كشيدن بخيه ها 8 تا 10 روز بعد از زايمان مي باشد.

6) حركت زود هنگام در طول دوران نقاهت شانس ابتلا به مشكلات تنفسي، گردش خون، گوارشي يا ادراري را كاهش مي دهد. افزايش تدريجي فعاليت و اجتناب از خستگي توصيه مي شود همچنين تا شش هفته اول از بلند نمودن اشياي سنگين و بالا رفتن بيش از حد از پله ها پرهيز كنيد.

7) بلافاصله پس از زيمان در حدود 4 و نيم تا 5 و نيم كيلوگرم از وزن بدن مادر كاسته مي شود. مادران شيرده به تدريج چربي ذخيره شده را ظرف 6ماه اول مصرف مي كنند و اغلب به وزن تقريبي پيش از حاملگي باز مي گردند.

8) اكثر مادران شيرده سه ماه بعد از زايمان عادت ماهيانه مي شوند ولي شير دهي موجب تاخير در بازگشت تخمك گذاري و سيكل قائدگي مي شود. سيكل قائدگي در زنان غير شيرده ظرف يك ماه و در زنان شير ده ظرف شش ماه مي تواند برگردد بنابراين جهت جلوگيري از حاملگي مجدد شش هفته بعد از زايمان طبق نظر پزشك زنان روش جلوگيري مناسبي در نظر بگيريد.

9) يك هفته تا 10 روزغذاهاي نفاخ (حبوبات - شير) مصرف نكنيد.

همراه وعده هاي غذايي روغن زيتون استفاده كنيد كه دچار يبوست نشويد.

همراه هر سه وعده غذايي كپسول شير افزا (شامل رازيانه و زيره) مصرف كنند تا نفخ شير گرفته شود و باعث افزايش شيرشود.
مراقبت بند ناف

5 تا 15 روز بعد از تولد بند ناف به طور طبيعي مي افتد بند ناف به جز در موارد آغشته شدن به مدفوع نياز به شستشو با هيچ محلولي از قبيل صابون، الكل و .... ندارد.

از ناف بند استفاه نشود.

تميز و خشك نگه داشته شود.

بند ناف بالاتراز پوشک باشد تا با ادرار و مدفوع آلوده نشود.